Wojciech Babicz

wojciech babicz

Jak webmaster został politykiem, prawnikiem i administratorem serwerów jednocześnie

Opis prelekcji:

 1. Polityka, czyli WHO is WHO W ostatnich niecałych dwóch latach polski rynek hostingowy został wywrócony do góry nogami. Jedne firmy się kupują, inne sprzedają, inne sądzą z innymi za naruszenie dobrego imienia.
  Opowiem o tym co się wydażyło i jakie są trendy. Polski hosting 2018, czyli szybka analiza polskiego top100 firm hostingowych:
  1. Kto jest właścicielem mojej firmy hostingowej?
  2. Gdzie moja firma hostingowa ma serwery?
  3. Kto kogo lubi, albo kto się z kim sądzi.
 2. Technika. Odpowiem skrótowo na najczęściej zadawane na grupach dyskusyjnych pytania webmasterów.
  1. Darmowe certyfikaty SSL, czy są coś warte? (przecież SSL trzeba mieć, bo przeglądarki krzyczą, że strona nie jest zabezpieczona)
  2. Czemu nie mam zielonej kłódki, choć zainstalowałem certyfikat SSL?
  3. Co to jest http/2 i czy mi jest do czegoś potrzebne
  4. Fakty i mity o dyskach SSD w serwerach
  5. Co to jest TTFB i czy koniecznie trzeba mieć 100punktów w Google Page Speed Insight
 3. Prawo. Szał dotyczący RODO przed 25 maja pamiętają wszyscy - opowiem jak to wygląda w kontekście "mojej małej" strony internetowej na Joomla!
  1. RODO, czyli co się wydarzyło po 25 maja
  2. Kto musi informować kogo, przekazywanie danych do państw trzecich
  3. Globalna wioska - wszyscy wiedzą o wszystkich wszystko :-)

O prelegencie:

Wojciech Babicz (dr inż.) jest założycielem i prezesem zarządu Smarthost Sp. z o.o., firmy świadczącej usługi hostingowe pod marką Smarthost.pl. Firma oferuje komplet usług związanych z hostingiem, w tym: hosting współdzielony, serwery vps oraz serwery dedykowane oraz rejestrację domen i certyfikatów SSL.

Wojciech Babicz zajmuje się hostingiem i usługami internetowymi od 1996 roku, początkowo na serwerach opartych na systemie FreeBSD a później na systemach Linux. W ciągu kilkunastu lat budowania od podstaw firmy hostingowej spotkał się z wieloma sytuacjami "branżowymi" dotyczącymi: zasilania, łącz internetowych, serwerów, routerów, switchy, oprogramowania (systemowego i klienckiego) oraz ... ludzi.

Prywatnie, oprócz bycia maniakiem internetowym, pasjonuje się fotografią, modelarstwem kartonowym (na które ma zbyt mało czasu) i samodzielną organizacją wypraw w różne miejsca Europy.

Partnerzy i Sponsorzy

 


aei politechnika slaska

 

 

Zostań sponsorem

PRI Background - Youtube