Szóste spotkanie JUG - Silesia 01.04.2017

Pierwszego kwietnia o godzinie 15 Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej miał po raz kolejny przyjemność gościć entuzjastów popularnego narzędzia do tworzenia stron internetowych o nazwie CMS JOOMLA. Spotkanie o nazwie Joomla User Group Silesia #6 zgromadziło około 70 osób.

Po przywitaniu uczestników i krótkim wstępie rozpoczęły się interesujące prelekcje. Pierwszy temat o tytule „PROTIPy z Joomla!, które pozwalają zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze„ przedstawił Mateusz Biernacki. Opowiadał o narzędziach ułatwiających administrowanie i tworzenie stron opartych o CMS Joomla, dzielił się własnymi doświadczeniami oraz sypał przykładami wziętymi z życia administratora, wdrożeniowca, front-end developera czy handlowca.

Po krótkiej przerwie swój temat „Proporcja kluczem do piękna„ przedstawił Adam Stańczuk. Podążyliśmy śladem harmonii i matematycznej doskonałości ciągu Finobacciego poznając złoty podział i doskonałą symetrię, czarującą spiralę oraz złotą liczbę 1,6108339887, które to można znaleźć zarówno w przyrodzie, w wielu dziedzinach nauki jaki i w marketingu oraz w tworzeniu layoutów wielu stron internetowych.

Następnie Mateusz Grabowski w prelekcji „E-commerce Twoja przyszłość„ opowiedział o prowadzonych przez siebie oraz zakończonych już projektach czarując obecnych wznoszącymi się wskaźnikami konwersji, testami użyteczności strony A i B oraz odkryciem Kai Paschalskiej jako piosenkarki.

Kolejną osobą prezentująca swoją dziedzinę był Wojciech Babicz. „Jaki hosting wybrać, czyli dane osobowe i zgłoszenie do GIODO” to wyprawa w zawiłości oraz paradoksy polskiego i europejskiego prawa związane z ochroną danych osobowych. Dowiedzieliśmy się między innymi o obowiązkach administratorów, przepływie odpowiedzialności za gromadzone i przetwarzane dane, sposobie zgłaszania stron do GIODO, sankcjach za nieprzestrzeganie prawa o ochronie danych osobowych oraz funkcjonowaniu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wykład wzbudził ogromne zainteresowanie i tuż po jego zakończeniu prelegent został zasypany licznymi pytaniami na które cierpliwie udzielał odpowiedzi.

Nadszedł czas na certyfikowanego weterana Joomla, autora wielu książek związanych z Joomla, zawodowo – nauczycielem i pozytywnym duchem spotkań JUG Silesia – Sławomirem Pieszczkiem. Jego prelekcja pt. „Joomla! - Tips & Tricks” przybliżyła tematykę związaną z obsługą błędu 404 przez Joomla. Zebrani mogli poznać kilka sposobów na stworzenie przyjaźnie wyglądającej strony częstego błędu 404 (strony nie znaleziono) przy wykorzystaniu szablonów oraz popularnych frameworków.

Po zdawkowej aczkolwiek uprzejmej wymianie zdań przerywanej zagryzaniem ciastka popijanego kawą przyszła kolej na Artura Przywarę, który postanowił w niecodzienny sposób zrecenzować nadchodzące w Joomla zmiany. W wykładzie przedstawionym w języku śląskim pt. „Co nowygo we Joomla! 3.7” mogliśmy wyruszyć w niedaleką przyszłość i odkryć planowane nowe funkcjonalności Joomla takie jak ganc nowa sznupajka, funkiel nowe dingsy w menu oraz kilka wihajstrów we modułach. Wykład zrozumieli przede wszystkim richtig Ślązacy, bo po jego zakończeniu pytania były zadawane ino po Śląsku.

Na deser, wisienką na torcie była prelekcja Stefana Wajdy - lidera Polskiego Centrum Joomla, prezesa Fundacji PCJ Otwarte Źródła. Podczas referowania tematu „Kto i jak przegląda Twoją stronę oraz ARIA dla Twojej witryny” przybliżone zostały zagadnienia związane z dostępnością stron internetowych w dosłownym znaczeniu. Pan Wajda przedstawił problemy z jakimi boryka się duża część osób korzystających z internetu. Omówione zostały liczne bariery uniemożliwiające korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, od dysfunkcji poszczególnych zmysłów po praktycznie całkowity paraliż ciała. Przede wszystkim jednak poruszona została kwestia przyjaznego i odpowiedzialnego tworzenia stron internetowych z uwzględnieniem szeregu sposobów, mechanizmów i zasad budowania przyjaznych stron internetowych. Wszakże wszyscy się starzejemy i w mniejszym lub większym stopniu stajemy się niepełnosprawni.

Po zakończeniu bloku wykładów nastąpiła mniej oficjalna część spotkania. Organizatorzy dziękując prelegentom wręczyli im pamiątkowe dyplomy i poprosili uczestników do wspólnego zdjęcia. Po „zdjęciu krawatów” udano się na tak zwane „after party”, które już tradycyjnie odbyło się w restauracji "Mini Browar MajEr" w Gliwicach. Można było odnieść wrażenie, że aura spotkania wpłynęła znacząco na pogodę. Był to najcieplejszy wieczór bieżącego roku i taki właśnie pozostanie w relacjach z szóstego już spotkania Joomla User Group Silesia.


Zobacz zdjęcia ze spotkania

 
fotomich 850

Partnerzy i Sponsorzy

 


aei politechnika slaska

 

 

Zostań sponsorem

PRI Background - Youtube